Катасетумнивключва
Cycnoches, Catasetums, Mormodes, Clowesia, както и техните хибриди. Те
имат ясно изразен период на активен растеж и такъв на покой. Когато са в
активен растеж, най-важното е да се подържат влажни корените и редовно
да се торят. Цветонос се образува, когато растението съзрее напълно.
След като премине цъфтежа, орхидеите
преминават към период на покой. Първите знаци са пожълтяване края на
листата. В периода на покой, не се полива, освен ако булбите не се
сбръчкат много. Обикновено с една поливка те трябва да се изпънат.
Тези орхидеи имат мъжки и женски цветове Женските са: -по-малко на брой -по-големи като размер -обикновено са в жълто-зелената гама
Мъжките са: -повече на брой -по-малки по размер -ярко оцветени
Понякога на едно и също растение може едновременно да има цветоноси с женски и мъжки цветове. Смята се,че светлината е един от основните фактори, които определят дали цветовете на катасетумаще са женски или мъжки : повече светлина-женски цветове, по-малко светлина-мъжки цветове. Практиката е катасетумада се сложи на светло място,за да се инициира образуването на цветонос. При появата на цветоносния зачатък,орхидеятасе премества на по-сенчесто място,за да се развият мъжки цветове (понеже са по-красиви). Разбира се не трябва да се прекалява с намаляването на светлината,за да не се стресира прекалено растението,защото може да спре развитието на цветоноса. Псевдобулбите на тези орхидеи са отличен запас на вода и хранителни вещества, затова ние не поливаме и не подхранваме растението, докато то не покаже, че се е събудило. Това обикновено става през пролетта- в месеците март иаприл. Една или повече спящи пъпки, предимно на предните булби, започват да нарастват. В този периодкатасетумасъщо не трябва да се полива, тъй като рискът от загниване е много голям. Поливането и торенето започват, когато новата булба достигне размер 5-7 см ( на височина). Помнете, че растението все още е слабо активно- много от старите корени са умрели, а новите са малко.
Пълноценно обилно поливане и торене започнете, когато новите корени проникнат дълбоко всубстрата, а листата започнат да се развиват. Можете също да наблегнете основно на поливането и по-малко на торенето-това зависи от вашите предпочитания и опит.
Обилното поливане трябва да продължи до момента, в който новата булба очевидно е достигнала своя максимум. През това време поддържайте добрия външен вид на катасетума, като премахвате умиращите листа. Когато растежът спре окончателно, намалете поливането постепенно. Катасетумитеотново се връща към състоянието на покой. Цветоносите се формират в края на лятото, като това може да продължи до следващата пролет. Според наскатасетумите е най- добре да се вадят от саксиите в този период по две причини. Първо, това напомня, че поливането е спряно и второ, цветоносите обикновено растат надолу и висят под нивото насаксията.
Разделянето накатасетумите е най- добре да се извършва през периода на покой. Всяка булба рано или късно пуска нов ръст с корени. Отделената булба е по-добре да се остави незасадена до появата на новия растеж, защото това не винаги става от основата на булбата. Ако се събуди пъпка по средата на булбата, тя или трябва да се посади по- дълбоко или просто да се положи върхусубстрата. На този етап поливането трябва да е много предпазливо. Повърхността на листата е малка, не е необходима много висока въздушна влажност, корените също са малки и има риск от загниване.Всички субстрати, подходящи за пафиопедилуми или цимбидиуми, са удачни и закатасетумите.
Остави коментар