Красивата картина на един китен и поддържан двор се нуждае и от красива рамка. Такава рамка може да бъде живият плет. Той би могъл да се направи от различни растения – широколистни и иглолистни. Живите плетове имат не само декоративно, но и мелиоративно значение - служат като преграда и изолация.
Растенията, които може да използвате, трябва да отговарят на следните изисквания:
- да понасят резитба
-да са с дребни листа
- да са с плътно облистване
- желателно е да използвате вечнозелени или полу-вечнозелени растения. Ето някои от тях:
-Чемшир (Buxus sempervirens) - Добре познато у нас вечнозелено растение с гъста листна маса. Класически избор за жив плет, лесен е за оформяне и поддръжка. Височината на плета зависи от Вашето желание – можете да подрежете растението и сравнително ниско, за да оформите борюр около цветните лехи.
- Пираканта (Pyracantha sp.) - Изключително издръжливо вечнозелено растение, което е декоративно през всички сезони. През пролетта цъфти с бели цветове, а след това създава красиви и трайни топчести плодове в червено или оранжево, които се запазват през зимата. Сухоустойчив и невзискателен към почвата вид.
- Лъжекипарис (Chamaecyparis sp.)-Това е един чудесен и все по-търсен избор за вечнозелен жив плет. Прилича на кипариса, но е по-устойчив вид за нашите ширини. Има много сортове и форми, различаващи се по багра и размери.
- Туя (Thuja sp.)-най-често приложение намира сортътThuja occidentalis ‘Smaragd’. Тези растения са издръжливи на неблагоприятни условия, но не обичат преовлажняване. Вечнозелени, нарастват бързо, като търпят подрязване и образуват плътни прегради.
За засаждането на живия плет обикновено се изкопават траншеи, като растенията се засяват в обогатена почва. Важно е траншеята да е достатъчно голяма, за да остане пространство за корените. Ако искате да направите по-плътен жив плет, растениятасе засаждат шахматно в два или повече реда на разстояние 20-30 см., а разстоянието между редовете е 20- 40 см. (в зависимост от вида). Ако използвате дървестни видове разстоянието между и в редовете трябва да е не по-малко от 40 см.
След засаждане, стъблата трябва да се изрязват с ножица на височина 15-20 см. от корените (иглолистните се подравняват само отгоре). По желание може да се подрежат и на по-голяма височина, но за да отгледате хубав плет трябва да го сгъстите добре още от основата.Важна подробност след засаждане е доброто поливане и уплътняване на почвата.
Най-важната грижа за красив и плътен жив плет е резитбата. Повечето живи плетове трябва да се подрязват поне 3- 4 пъти годишно. Всяка следваща година трябва да се съкращава 2/3 от листната маса на растенията. Страничните части трябва да се подрязват от долу нагоре. Добре оформения жив плет започва от височина 10-12 см. Резултатът никога не закъснява - правилна и елегантна форма и по-голяма плътност.
Остави коментар